Админ 20:54


Една вкусотия, с друга вкусотия... именно това е тортата с ядки.
Има много известни рецепти на торти с ядки, като ядките може да са различни видове и в различно състояние. Използват почти всякакви ядки, като основно: орехи, фъстъци, овесени ядки, лешници, бадеми, а по-рядко леблебия, слънчоглед, тиквени семки, кашу.
Ядките се използват, както за декорации, така и за овкусяване на тортата.
Освен, че има много рецепти за торти с ядки, вие произволно може по Ваш вкус да добавите някои ядки на тортата, по ваш избор. Единственото, което може да направите е да стане тортата по-вкусна, а и здравословна. :)

Ето една примерна рецепта за екзотична торта с ядки:
Продукти
400г. кокосов крем /суров/
100г. кашу /нарязано/
2 чаени лъжици какаово масло /сурово/
100г. сушени плодове по избор
4 чаени лъжици какао
нещо за овкусяване – мед, топинг, клен
Приготвяне
Разтапят се кокосовият крем и маслото от какао, след което се добавят останалите продукти и се изсипва в желаната форма.
[ads-post]
Разбира се не прекалявайте с тази вкусотия, защото всяко нещо трябва да се консумира с мярка, за да усетим удоволствието. :)

Админ 16:17

Нахутът е беден на наситени мазнини, но богат на фибри и антиоксиданти


Нахут, Леблебия

Нахутът, по-известен у нас като леблебия, е едно от първите култивирани от човека растения. Представител на семейство Бобови, той се отглежда на места с топъл климат по целия свят, но е най-популярен в Мексико, Индия, Турция и Испания.

Нахутът в Средиземноморието е познат като „Египетска ядка". Отличава се със своите големи, овални и жълти зърна, докато индийските сортове са по-дребни, набръчкани и тъмни. В Мексико, където се нарича Гарбанзо, са култивирани предимно зелени на цвят сортове.

Ядките на нахута са отличен източник на протеини, витамин Е и манган и са особено подходящи за летните горещини, поради ниското съдържание на мазнини, в пъти по-малко от орехите, фъстъците и др.

При желание за отслабване нахутът е най-подходящата ядка, тъй като съдържанието на фибри е изненадващо високото – около 1/10 от масата им.

Отличава се и с високо съдържание на антиоксиданти: флавоноидите кверцетин, кемпферол, мирицетин; киселините ферулова, хлорогенна, кафеена; витамин C, витамин Е и бетакаротен. Минералът манган, мощен антиоксидант за митохондриите, които произвеждат енергия в повечето клетки, е в такова количество, че една шепа от ядките осигуряват необходимата дневната доза за организма!
[ads-post]
В магазини ЯДКИТЕ може да намерите различни видове леблебия а именно:

  • Безсолна леблебия

  • Обикновена печена леблебия

  • Леблебия на жар

  • Страгали ( дребна леблебия )

  • Чипс Леблебия ( Екстра страгали с изключително хрупкава обвивка)

  • Снежинки ( сладка леблебия)

Най - Богатото разнообразие от ядки във вашия град! Нов обект - Магазин ЯДКИТЕ ХАСКОВО - бул САН СТЕФАНО 12


Вижте по-голяма карта

Админ 17:52


Над един милиард души консумират аспартам чрез храни и напитки от цял ​​свят, вярвайки, че той е безопасна съставка. Това, което те вероятно не знаят е, че аспартамът в момента е виновен за над 75% от всички жалби, получени за нежелани странични ефекти от американската Агенция за храни и лекарства за последните 4 години. По здравословни причини той е забранен в  страни по целия свят, особено когато е налице добре работеща националната система за здравеопазване. Аспартамът е най-известен с търговското наименование NutraSweet, Equal, Sweet One и Spoonful.

Аспартамът е синтетична химическа комбинация , която се състои от приблизително 50% фенилаланин, аспарагинова киселина 40% и 10% метанол. Аспартамът е намерен в хиляди храни, напитки, бонбони, дъвки, витамини, добавки за храна и дори лекарства. Всяка от трите съставки в Аспартама крие своите опасности и е документирано, че създават дълъг списък от нежелани реакции и опасни заболявания. Внимавайте и за съставката Калиев ацесулфам, която е просто друго име на аспартама.

Фенилаланин: Дори еднократна употреба на аспартам повишава нивата на фенилаланина в кръвта. Високото съдържание на фенилаланин в кръвта може да се концентрира в части от мозъка и е особено опасно за кърмачета и зародиши. Тъй като той се метаболизира много по-ефективно от гризачи, отколкото от хора, изпитвания и изследвания върху плъхове, не е достатъчно, за да денонсира опасностите от аспартама при консумация от човека. Прекомерните нива на фенилаланин в мозъка водят до намаляване на серотонина, което води до емоционални нарушения като депресия.

Аспарагинова киселина: аспарагиновата киселина се смята за токсин, който  стимулира някои неврони в тялото, докато те не умрат. По подобие на нитратите и моносодиев глутамат (MSG), аспарагиновата киселина може да доведе до дисбаланс на аминокиселините в организма и да доведе до прекъсване на нормалния метаболизъм на невротрансмитери в мозъка.

Метанолът се превръща във формалдехид: Най-голямата опасност от  аспартама е, че при поглъщане на метанол (метилов алкохол) се разпределя в целия организъм, включително мозък, мускули, мазнини и нервната тъкан и след това се метаболизира, за да се образува формалдехид, който влиза в клетките и се свързва с протеини и генетичен материал (ДНК). Метанолът е опасен токсин и известен карциноген, което води до увреждане на ретината на окото, взаимодейства с ДНК процеси и може да причини вродени дефекти.

Препоръчителната граница на консумацията на метанол е 7.8 милиграма на ден, но една литрова бутилка с напитка, подсладена със спартам,  съдържа  50 мг  метанол. Редовните потребители на продукти, съдържащи аспартам, консумират около 250 мг метанол дневно, което е  30 пъти над границата.

Подозрително подобни на симптомите на фибромиалгия и множествена склероза, тези от Аспартам включват виене на свят, главоболие, промени в поведението, халюцинации, депресия, гадене, изтръпване, мускулни спазми, наддаване на тегло, обриви, умора, раздразнителност, безсъние, проблеми със зрението, загуба на слух, сърцебиене, затруднено дишане, пристъпи на тревожност, неясен говор, загуба на вкуса, шум в ушите, световъртеж, загуба на паметта и болки в ставите. Също така, много заболявания може да се влошат от поглъщането на аспартам, включително синдром на хронична умора, мозъчни тумори, епилепсия, Паркинсон, Алцхаймер, умствена изостаналост, и по-специално диабет.

Родилни дефекти: Според д-р Луис Елсас, педиатър професор по генетика в Emory University, фенилаланин може да се концентрира в плацентата, причинявайки изоставане в умственото развитие на плода. Също така, формалдехид в кръвния поток на бременна жена може да накара имунната система да се бори с ембрионалната тъкан като с чуждо тяло и да го унищожи, като резултатът е спонтанен аборт. Това може да се случи, преди жената дори да знае, че е бременна.

Аспартамът – виновен за затлъстяването

[ads-post]
Всеки продукт с надпис на  етикета Diet, Light or Zero, т. е диетични, най-вероятно съдържа най-малко един от основните синтетични подсладители. Аспартамът се използва повече от трите канцерогенни: сукралоза, сорбитол и захарин. Почти всички безалкохолни, дъвки и бонбони (шоколадови – все още) съдържат аспартам. Някои марки дъвки съдържат само синтетични захари, които създават киселина. Тялото на свой ред кара мастните клетки да съхраняват тази допълнителна киселина и това е причината много хора, които постоянно приемат Аспартам, да пълнеят.

Най-добрите алтернативи на захарта: Ксилитол и Стевиа са естествени и не предизвикват странични ефекти или увреждане на нервите, но истинската и ефективна загуба на тегло започва с органични зеленчуци и кардиоупражнения. За да се подсигурите, просто избягвайте всички “диетични храни” и приемайте захар в умерени количества.

(АСПАРТАМ) - Чий живот подслажда?


200 пъти по-сладък от захарта.
Състав: фенилаланин (50 crazy + аспергинова киселина (40 crazy + метанол (10 crazy = химична отрова, най-опасната добавка към храните.
"Осигурява" 75% от страничните реакции от хранителните добавки = 92 симптома: главобол, мигрена, проблеми с паметта, гадене, пълнеене, обриви, депресия, безсъние, зрение, слух, сърцебиене, затруднено дишане,загуба на вкуса, нарушен говор, замаяност, виене на свят, ставни болки, склероза, епилепсия, тумори в мозъка, хронична умора, Паркинсон, диабет, Алцхаймер, понижено внимание, аутизъм, дори и смърт. Симптомите могат да се проявят и чак след няколко години.
(Докато от захарин за 100 години има само 10 оплаквания.)

Екситоксини (exite = възбуждам) (аспергиновата киселина) - реагират със специфични рецептори в мозъка ендокринни и дегенеративни неврологични заболявания. Аспартат и глутамин са си едни от невромедиаторите в мозъка, улесняващи провеждането на информацията между невроните, но когато количеството им нарасне смърт на невроните, поради навлизане на голямо количество Са в тях = екситоксини - стимулират прекалено невроните, което води до смърт на невроните.
Съществува кръвно-мозъчна бариера от капилярни структури, защитаваща мозъка от прекален приток на екситоксини, но под влияние на много фактори може да се пропука концентрацията на тези вещества в мозъка нараства и това може да предизвика объркване, загуба на памет, а при диабетици се променя и нивото на невромедиатора допамин.
Когато човек е на диета, най-често той има хипогликемия, и ако се приема аспартам чрез "диетична" напитка - той става още по-зле епилептичен припадък, замайване, загуба на ориентация. Така 5 пилота са умряли от нутрасуит.
А ако човекът е поел и други токсини, всички те действат синергетично.
Екситоксините действат на хипоталамуса и може да предизвикат и смърт.
Фенилаланинът е аминокиселина, която нормално се среща в мозъка, но количеството й рязко се повишава при приемане на аспартам, особено ако е съчетано и с голямо количество въглехидрати. Рязко намалява серотонина, което води до депресии, колебания в настроението, изблици на гняв.
Метанолът (метилов алкохол, дървен алкохол) е силна отрова, уврежда зрителния нерв и може да доведе до слепота дори и при малки дози. (Алкохолът "менте" е богат на метилов алкохол.)
Пределното количество метанол, което успешно се обезврежда от организма, е 7.8 мг/ден, а в 1 литър безалкохолна напитка с нутрасуит се съдържат 56 мг метанол, дори и повече.
Освен очите, аспартамът дава и следните други поражения: уши (пищене), гадене, стомашно-чревни смущения, слабост, неврити. Метанолът преминава през плацентата и е силно токсичен за плода.
Метанолът, попаднал в кръвта разпад до формалдехид окисляване до мравчена киселина, която е: невротоксично съединение, алерген, мутаген, тератоген и канцероген.
Мравчената киселина е силно корозивна, използва се за сваляне на покрития от блажна боя.
Формалдехидът е основна суровина за получаване на: формалин (служещ за консервиране на тъкани и трупове), инсектициди, багрила, експлозиви, лепила, бои ...
При консумиране на аспартам нивото на формалдехидите нараства във всички тъкани, включително и в мозъка и ретината на окото, и трайно ги уврежда.
Формалдехидът е силно реактивен спрямо белтъците, той е токсичен за протеините и за ДНК, като води до генетични дефекти.
В някои плодове и зеленчуци също се съдържат фенилаланин, аспергинова киселина и метанол, но те не са в свободно състояние, а са свързани с балансиращи ги и антидотиращи ги аминокиселини.
В несвързан с белтък вид фенилаланинът бързо се абсорбира и преминава кръвно-мозъчната бариера.
Метанолът в плодовете е свързан с етилов алкохол, който е негов естествен антидот.
Страничен продукт при метаболизма на аспартама е дикетопиперазинът, водещ до: мозъчни тумори, тумори в матка, яйчници, тестиси; хипофиза, рак на гърдата.
Аспартамът е открит през 1970 г. От 1974 г. е одобрен за напитки, дъвки и зърнени закуски, въпреки няколкото изследвания, доказали токсичността му. Дават се 500 000$ за да се "установи годността му". Уволняват се неудобни членове от експертните комисии, така че да има с 1 глас повече "за". Един от купените (д-р Хейс) получава хонорар 1000$/ден.
Нутрасуитът уврежда очния нерв тунелно виждане, кръвоизлив в ретината, ослепяване. Той води също до: лоша ориентация, нарушено равновесие, шум в ушите, нарушение на менструалния цикъл, депресия, имунни проблеми.
На туй отгоре Monsanto - производителят на нутрасуит, е един от най-големите замърсители на околната среда - само 1 от неговите заводи изхвърля 16 млн.тона токсини в река Мисисипи.
При операция "Пустинна буря" в залива на Ирак, американците са пиели напитки с нутрасуит (по няколко литра/ден)"синдром на залива" = "аспартамна болест".
Разтворимите напитки в пликчета (прахчета) (например Tang), както и диетичната пепси-кола без кофеин съдържат aspartame. Всички реномирани дъвки съдържат аспартам (нутрасуит).
След масовото излизане на аспартама на пазара само за 1 година (1984) туморите в мозъка са нараснали с 10%.
През 1987 г. е основана "Мисията възможна" = движение за разясняване истината за аспартама.

Стевия е вечно зелен храст, чийто листа са естествен и безвреден подсладител (Парагвай, Бразилия). Тя е полезна за диабетици. Но FDA забранява използването й като подсладител поради конкуренцията, и унищожава готварските книги на Stevia Co.
FDA престъпва сама законите които създава., например закона че не трябва да се използват хранителни добавки, предизвикващи рак.
Изкуствените подсладители уж помагат за отслабване, но след 1985 г. затлъстелите американци са 54% = 2 пъти повече. Аспартамът силно повишава апетита за сладки неща, наверно поради спадане нивото на серотонина в кръвта. Спирането на консумацията на аспартам води до отслабване с 8-9 кг.
Аспартамът води и до проблеми с опознавателната дейност на интелекта и намалява интелигентността. Ако мразите хората, може да започнете да работите за компанията Monsanto - производителят на нутрасуит.
Аспартамът влошава диабета.
Аспартамът води до пристрастяване в по-голяма степен, отколкото алкохола.
Аспартамът взаимодейства непредсказуемо с медикаменти, особено с антидепресанти.
Понастоящем аспартамът се добавя в 10 000 храни и се продава в 100 страни. У нас го има в таблетки "Кенди" за подслаждане, в напитките на прах "Степ" и "Танг", в безалкохолните напитки Cola Light, Pepsi Light и в някои медикаменти. (Всички дъвки на нашия пазар, с изключение на Hubba Bubba, съдържат аспартам - забележка на изготвилия извадката от книгата.)

Ацесулфам К (с търговски имена Sunette и Sweet One) е подсладител, добавян често заедно с аспартама, одобрен от FDA през 1988 г. Добавя се в диетичните храни, напитки на прах, дъвки. Чрез разпадния си продукт ацетоацетамид води до тумори на белите дробове, млечни жлези, тимусна жлеза, левкемия.
Цикламат - подсладител, забранен през 1970 г., но отново се употребява в безалкохолни напитки.

MSG - МОНОНАТРИЕВ ГЛУТАМАТ - "вкусът който убива"
(МonoSodium Glutamate, еднонатриев глутамат)
(Accent - търговско име на подправка, съдържаща MSG)

MSG (Мононатриевият глутамат) = 78% глутаминова киселина (глутамат) + 22% натрий (Na)
MSG е екситоксин. От 1908 г. японците го извличат от водорасли (Ajinomoto Co.).
MSG придава вкус на невкусни храни и кара човека да яде още.
Количеството използван MSG се удвоява на всеки 10 години.
Глутаматът като подправка е в свободно състояние, за разлика от природните продукти (например водораслите), където той е свързан с антидоти (противоотрови). Доматите и гъбите съдържат много малко свободна глутаминова киселина. Глутаматът в свободно състояние е опасен за здравето.
"Синдром на китайския ресторант" = след ядене на храна с MSG възникват изтръпвания, мравучкания, стягания в гръдния кош, сърцебиене, слабост, безсъние, главобол, спазми и болки в корема, промени в зрението.
MSG е особено опасен за бебета и малки деца. Едва през 70-те го махат от бебешките храни. Но той е скрит в толкова много хранителни продукти, че майките без да знаят/без да искат го дават на децата си.
MSG убива невроните в мозъка и причинява невроендокринни разтройства, симптоми подобни на болестта на Алцхаймер, при която има и разрушаване на ганглийните клетки на ретината.
Но всички изследвания, доказващи вредата на MSG са укрити. Ajinomoto се опитва даже да докаже, че съществува още един основен специфичен вкус (както сладко, кисело, горчиво ...) и че това е вкусът на глутамата. През последните 20 години асоциация "Глутамат", създадена от Ajinomoto, чрез влиянието си успява да премахне задължението за обозначаване на наличието на MSG върху етикетите на голям брой хранителни продукти. И така, без да знаем, той се слага в големи количества за да стимулира апетита. Сега се произвеждат стотици хиляди тонове MSG. Маркира се върху етикета само ако е в свободно състояние, но ако е като част от други подправки - не, макар че той представлява около 60% от техния състав.
Глутаминът е най-разпространеният невромедиатор в мозъка. Това поражда следния аргумент "за" за MSG: "Как може вещество, което нормално се използва от мозъка, да причинява вреда?" Но нормалната концентрация на глутамат в мозъка е нищожна. Ако количеството му се повиши, дейността на невроните се нарушава, а при по-висока концентрация - невроните дори умират (,както и при аспартама). Кръвно-мозъчната бариера защитава мозъка от малки количества глутамат, каквито са в естествените продукти, но не можа да елиминира големи количества глутамат и аспартам. Освен това има области от мозъка, за които тази бариера не действа = хипоталамус, епифиза, ареа пострема и субкомисуриалната област.
Хипоталамусът е невроендокринен контролен център (управлява всички жлези), свързан е със сън, бодърстване, емоции, регулация на имунната система и на автономната нервна система.
MSG е силно разрушителен за една от областите на хипоталамуса - нуклеус аркуатус, която е много важна контролна област.
MSG и аспартам навлизат лесно в мозъка на плода.
А кръвно-мозъчната бариера може да не е в ред поради: високо кръвно, травми в главата, диабет, дефицит на витамини и минерали, електро-магнитни излъчвания, йонизираща радиация, инфекции. Оказва се, че и самите екситоксини могат да отворят тази бариера.
При обезвреждането на голямо количество глутамат чрез свързването му (в мозъка) с определени молекули, води до изчерпването и на тази възможност и до генериране на голямо количество свободни радикали - остатъци от обезвреждащите химически реакции, които директно увреждат невроните, както и при процеса на липидна пероксидация на клетъчните мембрани, изградени от полиненаситени мастни киселини. Липидна пероксидация = окисление на мембранните липиди, провокирано от хидроксилния радикал (НО-) освобождава се вещество, което пречи на транспортиращите глутамата молекули и така той се натрупва в мозъка. Подобни процеси протичат и в други органи и тъкани на тялото. Развитие на болестни процеси. Известно е, че дегенеративните заболявания на нервната система се свързват с увреждането й от свободни радикали. Тези процеси обикновено се развиват постепенно и коварно, само при много чувствителни организми възникват незабавни реакции.
MSG причинява Алцхаймер, Паркинсон, АЛС, МС. АЛС е резултат от значителни натрупвания: на продукти от липидната пероксидация в гръбначния стълб при взаимодействия със свободни радикали, и на желязо (Fe).
Свободното Fe е един от най-сериозните ендогенни генератори на свободни радикали. Но то също се добавя в много храни и редовно присъства в комплексните витамини.
Fe свободни радикали отваряне на кръвно-мозъчната бариера.
С напредването на възрастта този елемент се натрупва в мозъка. Храни, богати на глутен - тестени/зърнени храни, при болни водят до хипогликемия и понеже съдържат много Fe водят до влошаване на болестта (бариерата се отваря).
MSG се съдържа в сухите супи, в безалкохолни напитки и в сосове.
MSG се съдържа в хидролизирания (растителен и зеленчуков) протеин, в хидролизираното овесено брашно и във всичко което е хидролизирано, в растителния протеинов екстракт, в натриевия казеинат, калциевия казеинат, в подправки за ястия.
Хидролизираните продукти се извличат от растения с високо съдържание на глутамат. Процесът е следният: Варят ги няколко часа в казани с добавена HCl (солна киселина) и после, за да я неутрализират, добавят сода каустик (NaOH), която е една от най-силните основи, разяждаща тъкани, хартия, кожи ... Получената каша на повърхността се обира и изсушава за да стане на прах. Тя е с високо съдържание на екситоксини + канцерогени (странични, нежелани химични съединения на NaOH). После добиват и чист MSG. Тази токсична смес се набутва в най-различни "храни".
Често в соевия протеинов концентрат и в соевите продукти, и във всички други алтернативи на месото има скрит MSG, неизписан на етикета.
Хранителни добавки често с неотбелязан MSG са: малцов екстракт (в някои видове хляб), бульони, есенции, "натурални есенции", подправки.

L-цистеин и Хомоцистеин са мощни екситоксини. Вторият води до сърдечносъдови и инсулт.

Автор: S. D. Wells

Източник: http://www.naturalnews.com/034320_aspartame_sweetener_side_effects.html#ixzz2WGfeghpx

Превод от английски на български Biopogled.com

http://portalkamzdraveto.weebly.com

Админ 20:12

Ако ви предстои пътуване или трябва да отидете на гости при приятели, роднини или бизнес пътуване от някакъв вид, то би било разумно да вземете някои суперхрани за поддържане на хранителното ниво, което имате у дома си.

В храната, която ще получите по време на посещението на приятели, роднини или престоя ви в хотел по пътя, вероятно ще липсват хранителни вещества. Ето защо, носенето на достатъчно количество суперхрани, които заемат много малко място, би било полезно.

Може би след това ще сте в състояние да поддържате високо ниво на хранителни вещества, избягвайки нездравословната храна, колкото е възможно.

Комплект суперхрани за пътуване


Хлорелата е много добра, по отношение на хранителни вещества и компактност. Това е храна с изключително висока хранителна стойност. Така силно хранителна, изискваща толкова малко пространство за производство, че е считана като решение за световния глад към края  и малко след втората световна война.

Това е милиардгодишно едноклетъчно водорасло, което се произвежда в плитки води, с изобилие от слънчева светлина. Процесът на фотосинтеза произвежда водораслите, които са 50% протеин, повече протеини на единица от всяко друго растение. Също така е с високо съдържание на витамини, минерали, особено магнезий, хлорофил, йод и здравословни мазнини.

Хлорелата се свързва с живак и други тежки метали за безопасното им извеждане от тялото.

Храносмилателните проблеми на хлорела са решени с техники за раздробяване на нейните силни клетъчни стени, като се запазва нейната непокътнатост, стимулираща имунната система, поправяща клетъчни увреждания, детоксикация и защита срещу болести.

Може да се закупи като малки таблетки, обикновено от 200 до 250 мг на таблетка. Приемането на 10 (или повече) с вода осигурява тонове от защитни хранителни вещества.

Годжи Бери също са доста компактни и могат да се хапват с наслада по всяко време и навсякъде. Те се продават като сушени плодове и приличат на червени стафиди. Но са достатъчни по-малко плодове годжи бери отколкото стафиди за получаване на суперхранителни помощи и повишаване на енергията.

Годжи Бери подобряват кръвообращението, засилват имунитета, защитават черния дроб и предоставят сериозна антиоксидантна защита. Според стандарта за измерване на антиоксидантна защита, тази на Годжи Бери е по-висока от тази на боровинките.

Те съдържат голямо количество витамин С, калий, калций, желязо, здравословни мазнини и протеини. Пациенти с рак, консумиращи Годжи Бери в Китай успяват да се справят по-добре, с по-малко странични ефекти, отколкото ако се лекуват с конвенционалните алопатични  лечения.

Какаото е суровият вид на непреработения, неподправен шоколад, предоставен от зърната на тропическите горски какаови дървета. Колкото по-близо до зърното, толкова по-силна е антиоксидантната защита. По стандартната мярка за антиоксидантна защита, тази на какаото, е най-висока от всички храни.

Най-добро е какаото на прах или счукани какаови зърна. Какаовите зърна са по-удобни за пътуване. Те могат да се поръсят върху палачинки, зърнени и други храни, или да се смесват с плодове годжи бери и сурови ядки.
[ads-post]
Какаото и дори черният шоколад с 70 процента какао са били разрешени за насърчаване, заради своите доказани ползи за сърдечносъдовата система в Европа от Европейския Орган за Безопасност на Храните (EFSA).

Конопеното семе, което е олющено може да се яде като плодовете годжи, по всяко време и навсякъде. Много държави, като Канада и други, имат право да  отглеждат промишлен коноп без THC, активната съставка на канабиса, която е толкова неразумно забранена почти навсякъде.

Така че можете да си купите конопено семе онлайн или в почти всеки приличен магазин за здравословни храни. То не е непременно вкусно, но сравнително вкусно. Осигурява перфектен баланс на богати омега-6, омега-3 и омега-9 есенциални мастни киселини в една храна.

Балансираните есенциални мастни киселини са от ключово значение за насърчаване на здравето на сърдечносъдовата система и ограничаване на всички вътрешни възпаления. Конопът също така осигурява изключително био-налични протеини в изобилие. Някои смятат конопа за най-завършената единична храна на планетата

Източник: http://www.naturalnews.com/040686_superfoods_travel_chlorella.html#ixzz2Vfvhluhf

Автор: PF Louis

Превод от английски на български: Biopogled.com

Админ 3:09

Ще ви отговорим веднага – истината е в баланса.

Ядките винаги са полезни и е добре да свикнете да похапвате повече от тях и по-малко чипс, шоколади и бонбони. Много хора не обичат сурови ядки, защото не усещат вкуса им и наблягат на печените, които са овкусени и посолени. Ако сте от тях, имайте предвид, че 15% от полезните вещества се унищожават по време на печенето.

През 2002 година се провеждат и първите изследвания на потенциално вредните нива на акриламид. Той е вторичен продукт на аминокиселината аспарагин и се получава при пържене и печене на 120 – 185 градуса. При печените ядки най-често високи нива на акриламид се наблюдават при бадемите и лешниците. Причината за това е, че те са с високо съдържание на аспарагин. Учените продължават да изследват какви са последиците за човешкото здраве от това вещество. Засега е доказано, че е канцерогенно.

Затова е добра идея да похапвате бадеми и лешници в сурово състояние, а фъстъци, орехи и други ядки – печени.

Почти всички ядки, независимо сурови или печени, съдържат здравословни мазнини, които намаляват нивата на лошия холестерол. Така помагат за нормализирането на кръвното и понижавата риска от инфаркт и сърдечни болести. Когато ги консумирате печени, съдържанието на мед, магнезий, манган, витамини и минерали леко се понижава. Добре е да похапвате суров шам-фъстък, защото е богат на витамин В1 и бадеми и фъстъци в сурово състояние, защото тогава те са с много високо съдържание на В6.

Добра идея е също да печете ядките сами в къщи. Така можете да ги сложите за кратко време на висока температура, а след това да ги намалите или да ги извадите от фурната, за да избегнете образуването на акриламид.
[ads-post]
Съветваме ви да не прекалявате със солта и подправките. Употребявани в големи количества те никога не са били полезни.

Не е нужно да се лишавате от любимите си печени ядки дори и да сте решили да се храните здравословно. Просто консумирайте с мярка.

Сурови, печени ядки или сушени плодове можете да откриете в нашата Виртуална дрогерия на адрес: ЯДКИ И ПЛОДОВЕ

MARI THEMES

n
Предоставено от Blogger.