Пазарът прелива от вносни продукти, славещи се като изключително полезни храни. Според специалистите по храненето обаче местните плодове и зарзавати имат много по-благоприятно въздействие върху нашия организъм от чуждестранните.
Ето защо мнозина са намерили еквивалент на така наречените суперхрани и с охота ги похапват. По този начин не само подпомагат родното стопанство, но успяват да спестят пари. Ето някои от българските продукти, заместващи прехвалените чуждестранни стоки:
Просото заменя киноата
В просото могат да бъдат открити почти същото количество фибри и белтъчини, колкото се съдържат и в киноата. Същевременно просото е значително по-евтино от тази екзотична култура, която вирее предимно в Андите. Освен това то е широко разпространено у нас, докато киноата може да се намери най-често в специализираните магазини.Шипките заменят годжи берито
Годжи берито е известно с големите си количества фибри, омега-3 мастни киселини и калий, но шипките определено успяват да изпъкнат пред тази вносна и скъпа храна с голямото си количество витамин С. Благодарения на богатия си състав шипките помагат при пневмония, проблеми с пикочните пътища, анемия, маточни кръвотечения и др.Коприва, тученица и левурда заменят спирулината
Всяко едно от тези три растения може с лекота да замени спирулината, тъй като е източник на манган, калий, желязо, магнезий и цинк. Другото ценно качество на тези листни зеленчуци е, че се отличават с далеч по-приятен вкус от стритото на прах водорасло.
Баклата заменя едамамето
Малките зелени бобчета, известни като едамаме, са характерни най-вече за японската кухня, но напоследък могат да се срещнат на ограничени места у нас. Както сами се досещате обаче, цената им не е никак ниска.Съставът на едамамето го превръща в страхотен хранителен продукт за хора, борещи се с излишните килограми, както и за лица, имащи проблеми с щитовидната жлеза. Но пък същото може да се каже и за баклата, а тя е доста по-достъпна от екзотичната култура.
от К.Черникова
Публикуване на коментар