Админ 9:14

След като в продължение на повече от 20 години се е занимавал със съдебни дела, свързани с хранителни отравяния, Бил Марлър си е съставил списък с храни, които не докосва. Експертът по хранителни отравяния в момента участва в съдебното дело срещу хранителната верига Chipotle Mexican Grill за заразяването с Ешерихия коли и норовирус и е спечелил над 600 млн. долара за свои клиенти от 1993 г. насам, пише CNBC. В своя статия във Food Poisoning Journal Марлър разкрива шест храни, които е изключил от менюто си, пише "Пик".


1. Сурови кълнове
Кълновете, несготвени или леко сготвени, са свързвани с над 30 случая на масови бактериални отравяния от средата на 90-те години, според Марлър. През 2014 г. бобени кълнове изпращат 19 души в болница със салмонела. "Има прекалено много натравяния, за да не се обръща внимание на риска от зараза от кълнове," казва Марлър. "Това са продукти, които не ям въобще." Вижте още: „Здравословни“ навици, от които е по-добре да се откажете

2. Предварително измити и нарязани плодове и зеленчуци
"Избягвате ги като чумата," съветва Марлър. Той си купува неизмити, ненарязани плодове и зеленчуци и ги яде в рамките на няколко дни след закупуването им, за да избегне риска от листериоза, тъй като бактерията листерия може да се развива дори и при хладилна температура. "Свикнали сме толкова на удобството от масово произвежданите храни —опаковани салати, салати в кутии и предварително нарязано какво ли не," казва Марлър. "Това е страхотно удобство, но понякога си мисля, че просто не си струва риска."

3. Недопечено месо
Недопеченото или недосварено месо може да ви донесе Ешерихия коли, салмонела и бактериални болести и затова трябва да бъде сготвяно добре, казва Маркър. По тази причина експертът по хранителни отравяния поръчва бургерите си добре препечени. "Причината за това продуктите със смляно месо да са по-проблематични и да трябва да се готвят по-добре е, че бактериите, които се намират на повърхността на месото, могат при смилането му да влязат навътре," казва Марлър.

4. Непастьоризирано мляко и сокове
През 1996 г. Марлър е представлявал няколко деца, които развиват хемолитико-уремичен синдром (HUS) от непастьоризиран ябълков сок на компанията Odwalla. Това е усложнение вследствие на заразяване с Ешерихия коли, което може да доведе до бъбречна недостатъчност. Компанията е осъдена през 1998 г. и плаща 1.5 млн. долара глоба, както и 12 млн. долара на жертвите през 2000 г. "Няма достатъчно голяма полза, за която да си заслужава да се рискува пиенето на продукти, които могат да бъдат направени по-безопасни чрез пастьоризация," казва Марлър.

5. Сурови стриди
"Стридите се хранят, като филтрират водата," обяснява той. "Ако във водата има бактерии, те стигат до тях, а ако вие ядете стридите сурови, може да имате проблеми. Виждал съм много повече такива случаи в последните пет години, отколкото в последните 20 години. Просто не си заслужава риска." Вижте още: Седем храни, които се борят с възпаленията и коремните мазнини

6. Сурови яйца
Рискът от отравяне със салмонела от яйца е намалял през последните 20 години, но Марлър все още обича да яде яйцата добре сготвени. През 2010 г. в САЩ е имало близо 2 000 случая на заразяване със салмонела от яйца.
Info: Petel.bg

Админ 10:59

Плодовете помагат на хора с анемия, чистят кръвоносните съдове и стомашния тракт

 

Фурмите. Те са нещо дребничко, просто и вкусно, но и много полезно. В 100 г сушени плодове се съдържат около 280 калории. Но онова, което ги прави ценни е това, че са изключително богати на въглехидрати и захари, което го прави надежден източник на енергия, на протеини и че съдържат в себе си всички витамини, без витамин Е.
Ценни са и заради разнообразния комплекс от аминокиселини, минерални вещества, микроелементи и антиоксиданти.
Три фурми на ден обаче са истинско чудо. Хубавото е, че при тях няма рецепти, приготвяне и тем подобни - просто се присягате към тях и толкова. Ето за какво биха ви помогнали:
 
Подобряват работата на храносмилателната система
Фурмите съдържат в себе си фибри, които са изключително полезни за жлъчно-чревния тракт. Те са перфектния лек срещу запек, нарушено храносмилане и с тяхна помощ се  балансира чревната микрофлора.
 
Профилактика на анемията
Анемията е сериозен проблем за много хора. В повечето случаи тя е симптом, за който трябва да се обърнете към лекар. Иначе тя е много неприятна, защото прави от всеки, който я има, половин човек. Но точно три фурми на ден могат да помогнат на страдащите. 
Фурмите са отличен източник на желязо, така че те са перфектното средство срещу анемията. Тази тяхна особеност ще ви даде енергия и жизненост.
Укрепват костите, кръвта и имунната система
Плодовете са пълни с магнезий, манган и селен. Както е известно продуктите, съдържащи селен, са най-добрата защита срещу рак. A магнезия и мангана са от съществено значение за поддържането на здрави костите и кръвта.
Дават енергия
Фурмите са чист въглехидрат - основно глюкоза и фруктоза, ето защо те са перфектният източник на енергия. 
Така, че ако в следобедните часове на работа се чувствате изморени, просто вземете няколко плодчета, ще се изненадате, че са много по-добри от шоколада.
 
Здраво сърце
Сушените фурми са пълни с калий. Този метал намалява риска от инсулт и предотвратява образуването на холестерол, а от там се намалява риска и от сърдечно-съдови заболявания.
Така че, ако искате да запазите здравето на сърцето си, постно посегнете към този плод. Те наистина ефективно прочистват кръвоносните съдове от плака и задръстванията.
 
 
 

Админ 18:41 1

Вместо да купувате сладки пасти, торти и вафли, запасете се със сушени кайсии, защото наистина са полезни за здравето. Похапвайте и техните ядки, за които се твърди, че предпазват от рак, тъй като съдържат безценния витамин В17 - леатрил.

Ако не страдате от диабет, можете спокойно да ядете сушени кайсии. Те ще ви набавят нужното количество захари, от което организмът ви има ежедневна нужда.

Сушени кайсии можете да ядете вместо десерт или когато огладнеете. Изяжте 2-3 или повече сушени кайсии.

След малко ще ви се допие вода, за да компенсирате сладкия вкус.

Ще се почувствате наистина заситени.

Сушените кайсии съдържат редица минерали и витамини от В групата. Те са полезни за кръвта, за мускулите, за здравината на органите.

В сушените кайсии, които не случайно са оранжеви, се съдържа каротен – витамин А.

Това е важен елемент за здрави нерви, мозък и очи.

Но за да усвоите още по-добре да усвоите мастноразтворимия витамин А от кайсиите, е добре да ги третирате с мазнина – краве масло, фъстъчено масло, кокосово масло.

Най-лесния начин е да сложите сушените кайсии в тиган с малко мазнина и да ги оставите леко да се запържат, само толкова, колкото да поемат от мазнината.

Когато ти ядете, вие ще приемете готовият витамин А.

Процесът на сушене би следвало да протича директно под ярките слънчеви лъчи. Слънцето допълнително ги зарежда с полезна и здравословна енергия.

При сушене се изпарява водата, но се запазват всички останали полезни вещества. Затова можете по обратен ред да накиснете сушените кайсии в хладка вода и след няколко часа те ще набъбнат.

Сушените кайсии са любим елемент за различни торти, сладкиши, курабийки, кремове.

Но пък постоянното ядене на сладки тестени изделия е вредно за организма. Затова разчитайте повече на директната им консумация, за да бъдете здрави.

Ако ядете редовно сушени кайсии, намалявате риска от анемия многократно.


Ядки от кайсии

Ако през лятото купувате кайсии, не изхвърляйте техните костилки, а ги счупете и изяжте ядките. Те са сочни и много вкусни.

Можете да ги оставите така изчистени от черупката да изсъхнат за няколко дена на слънце.   Яжте ги и през зимата, но само сурови – цели или смлени.
В тях се съдържа витамин В17, който е враг номер 1 на рака.


Източник: lekuva.net

Админ 18:32

Около 60% от болните са силно чувствителни към капризите на времето

Вече има и немалко първокласници с хипертония, алармира кардиологът д-р Юри Рангелов от ВМА-София

* Здравец, диня, чесън и канела понижават кръвното
* Студът и вирусите отключват стенокардии
* За жалост хипертонията е диагноза за цял живот

- Д-р Рангелов, как оказват влияние върху хората със сърдечни проблеми промените в температурите - от студено към топло и обратно?

- Човекът е топлокръвен бозайник и като такъв запазва относително постоянна температура, дори и при големи температурни разлики на околната среда (за нашия климатичен пояс те достигат през годината до около 60 градуса - от +35 до -25 градуса), като нерядко амплитудите дори в един ден са около 20 градуса. Всичко това поставя на сериозно изпитание цялата терморегулационна система на организма, а съществена част от нея е кръвоносната, или сърдечно-съдовата система, разбира се, направлявана от неврохуморалната регулация. Адаптирането на сърдечната помпа към различните нива на съпротивление, обуславяни от едновременната промяна на тонуса на милиони капиляри, при хората със сърдечни заболявания често е забавено и затруднено. Оттам и вариациите в артериалното налягане, пулсовата честота, влошаване на помпената функция, влошаване и храненето на самия сърдечен мускул. Около 60-65% от сърдечно болните са силно чувствителни към климатичните колебания (т.нар. метеоропатии). При високи температури - с цел топлоотдаване, се разширяват многократно по площ периферните съдове, съпротивлението срещу сърцето намалява, един и същ обем кръв става относително малък за съдовия обем и артериалното налягане спада. Затова хипертониците през летните месеци се чувстват по-добре и често намаляват дозите на лекарствата си. Освен това определени групи медикаменти имат по-силно въздействие върху обезводнен организъм, както нерядко се случва през лятото. През студените месеци се случва обратното, но, разбира се, участие вземат и други фактори, като например промяната на хранителният режим, атмосферното налягане, продължителността на деня и слънцегреенето... Много важно е пациентите с исхемична болест на сърцето да спазват правилото за адаптация - преди излизане на ниски температури, да постоят няколко минути при междинна, буферна температура, за да избегнат съдовите спазми от студа. През летните месеци да спазват правилата за избягване работа и дейности на слънце в горещите часове на деня.

- Как се отразяват рязката промяна на температурите пък върху здравите хора?

- По същия начин. Здравият организъм обаче доста по-лесно се справя с тези проблеми, които впрочем му струват една значителна част от енергийния разход за деня. Освен сърдечно-съдовата, натоварени са и нервната и ендокринната системи. Нерядко се засяга и имунната система на организма, с всички негативни последици от това - промяна в общия тонус, в настроението и работоспособността, в устойчивостта спрямо болести и инфекциозни агенти.

- Забелязвате ли увеличение на броя на пациентите, които постъпват във ВМА при промяна на температурите?

- Определено да. И факторите за това са разнопосочни. От една страна, през летните горещини най-честият прием е на колабирали пациенти, такива с топлинен удар, коронарни и мозъчно-съдови инциденти. Рязкото застудяване отново отключва определен тип стенокардии, както и вирусните респираторни заболявания (да си припомним мотото на руснаците: "Няма лошо време - има неподходящо облечени...".).

- Необходимо ли е сърдечно болните да спазват правила през зимата?

- Да, определено. Освен споменатото по-горе правило за "поетапното" излизане на студа, много трябва да внимават с количествата сол, които приемат с храната, която през зимата по правило е солена - сушени меса и колбаси, туршии, сирена, маслини, кашкавали. Всичко това допълнително задържа течности в организма и натоварва сърцето, повишава кръвното налягане, а често и повишава холестерола.

- За какво трябва да внимават през зимата пациентите, на които са извършени трансплантации или сърдечни операции?

- Освен изброените току-що правила, много трябва да се пазят от простудни, грипни и грипоподобни заболявания, които при тях могат да протекат много по-тежко, дори и с фатален край. Това са и т.нар. рискови групи, които подлежат на противогрипно ваксиниране. Пълноценното хранене, курсове с поливитамини и пробиотици също биха били от полза при тях.

- Как прекаляването с храна и алкохол по време на празници се отразява на сърцето и какво препоръчвате Вие?

- Дори и при напълно здрав човек острото преяждане, както и употреба на голямо количество течности (дори не и само алкохол) би могло да доведе до сериозни последици - както за стомашночревния тракт, така и за сърдечно-съдовата система. Сърцето е разделено от стомаха само с 3-4 милиметра диафрагма. Изместването и нагоре, към гръдната кухина, вследствие препълване на стомаха (или на корема като цяло) с храни и газирани напитки може да отключи както стенокардни симптоми, така и ритъмни нарушения от всякакво естество, може да доведе до промени в артериалното налягане, сърдечната честота и т.н. Така че апелирам и към здравите, и към сърдечно болните - мярка и умереност във всичко и мислете за последиците.

- Кои храни са полезни за сърцето?

- Като цяло всички здравословни храни, които са полезни за целия организъм, са полезни и за сърцето. Особено тези, насочени към намаляване нивото на холестерола (горски плодове, зеленчуци, ядки, зехтин, сьомга, морски дарове, храните, богати на омега-3 мастни киселини); тези за намаляване на отоците - например стафиди; тези за понижаване на кръвното налягане - чесън, канела, здравец; тези за набавяне на калий и магнезий - ядки, кайсии, спанак, броколи.

- Семейното положение влияе ли на здравето на сърцето?

- Няма механизъм, по който семейният статус еднозначно да се отразява върху здравето на сърцето. Има семейства и семейства, отношения и отношения, нервни системи, бит и т.н. Най-важно е усещането за вътрешна хармония.

- "Подмладяват" ли се инсултът и инфарктът, т.е. покосява ли хора на по-млада възраст и каква е тя?

- За съжаление, отговорът е - категорично да! Само преди десетилетия беше изключителна рядкост да видиш човек с инфаркт под 60 г. Сега рядко се учудваме и на инфаркти под 50, под 40, че и под 30 г. Преди години лекувахме и войници с инфаркти. Подобно е и положението при инсултите. И двете най-често са усложнения на артериалната хипертония, а у нас се натрупа доста неблагоприятен генетичен фонд през годините - от баби и дядовци хипертоници се раждат родители хипертоници, те пък раждат деца хипертоници. А при тази болест съществува т.нар. антиципация - все по-ранна изява във всяко следващо поколение. Вече имаме и немалко първокласници с хипертония.

- Използвам случая да Ви попитам и за новостите в лечението на хипертонията...

- За съжаление за съвременната медицина артериалната хипертония си остава все още болест за цял живот. Новостите се изразяват предимно в усъвършенстване на препаратите за понижаване на артериалното налягане (понастоящем са 8 групи с различен брой представители във всяка), създаването на комбинирани таблетки с лекарства от различни групи и в различни дозировки. Почти всички са съизмерими по сила на ефекта и изборът им при отделния пациент се определя както от тежестта на хипертонията, така и от съпътстващите заболявания, възрастта, страничните ефекти и т.н. Разработват се и някои нови медикаменти, които скоро ще се появят на пазара, но все още метод, който да върне обратно хипертоника към нормотоник не съществува. Дори и с хирургичните методи (прилагани при тежките и симптоматичните хипертонии) - ренална денервация, която се прилага вече няколко години и у нас, ефектът не е окончателен и организмът намира начин да заобиколи нашето вмешателство.

- Има ли естествени средства, които могат да повлияят върху високото кръвно налягане?

- Да, природата се е погрижила и за това: "За всяка болка - билка". Огромен брой от вашите читатели, сигурен съм, са запознати с позитивното въздействие на листата от здравец, динята, чесъна, канелата... много са. Но в повечето случаи приготвянето им и дозирането им са съвсем произволни, невинаги могат да се набавят и ефектът им е недостатъчен. Затова за всички, които имат добра поносимост към сега прилаганите медикаменти, препоръчвам основното лечение да пада върху тях, а всичко останало да е само спомагателно или като част от диетата.
Източник: standartnews.com

Админ 13:34

Овесените ядки /които малко неправилно наричаме ядки/ са зърнена култура, която е с най-високо съдържание на фибри. Фибрите са полезни не само заради въздействието, което оказват върху перисталтиката на червата и редовността на стомаха, но и заради свойството им да понижават стойностите на холестерола в кръвта.

Овесените ядки съдържат специфични диетични фибри - бета-глюкани, на които и се дължи здравословният за сърдечносъдовата система ефект на изчистване на кръвта от излишни мазнини. Заради тази характеристика овесените ядки имат полза за профилактиката на ред сърдечни заболявания, в това число коронарна болест на сърцето и рак на дебелото черво. Тези препоръки се базират на няколко сериозни проучвания, американски, британски, холандски и други, представени в издания като American Journal of Lifestyle Medicine и American Journal of Clinical Nutrition.

От данните на 2 млн. души за хранителния им режим и прием на фибри изследователи изчисляват, че на всеки 10 г фибри, поети от зърнени храни като овесените ядки, рискът от развитието на колоректален рак спада с 10%, което е достатъчно показателен факт.

Заради свойството на тези разтворими фибри да подобряват стойностите на холестерола при изследвания се отчита и по-успешен контрол на кръвното налягане при хора на такава терапия.
[ads-post]
С една купа сухи овесени ядки (81 г) се осигуряват 8,3 г фибри. Останалото необходимо дневно количество за жените до 25 грама и за мъжете до 38 грама може да се набави с хапване на плодове, зеленчуци, варива и други зърнени култури.
Овесените ядки са богати на минералите манган, форфор, магнезий, цинк и особено ценния селен. Комбинацията действа благоприятно срещу възпалителни процеси в организма, което допълнително се подкрепя от витамин Е и други вещества с антиоксидантен ефект като каротеноиди, флавоноди и полифеноли. В тях се намира специален клас полифеноли - авенантрамиди, за които се съобщава конкретно, че имат полезно действие срещу атеросклероза.

Калориите в 81 г сухи овесени ядки (полуготови за консумация) са 307. Освен на закуска те могат да се консумират приготвени в ястие или под формата на здравословни сладкиши, добавят се в супи.

Друг интересен факт е, че овесените ядки по принцип не съдържат глутен, но те не са подходящи за консумация от хора с глутенова непоносимост, тъй като културата често се отглежда на площи, където се сее и пшеница и ечемик. Тези посеви може да контаминират овесените с глутен, разясняват експерти.

Админ 15:31

Админ 14:30
Когато се стремим да загубим излишни килограми, от основно значение са изборите, които правим по отношение на хранителния режим. Понякога обаче храните, които смятаме за нискокалорични и в полза на диетата, могат да ни изиграят лоша шега. Ето няколко примера в тази насока:
 
1. Салата 
Салата е умен избор, стига да не съдържа някои вредни добавки. Пример за подобни „вредители“ са настъргано сирене, крутони, захаросани ядки и кремообразен дресинг. По този начин ястието може да стане изключително калорично. 
 
2. Зърнени храни 
Започването на деня с купа зърнена закуска може да набави доза фибри и протеини, а заедно с тях и захар и натрий. За да се избегне това, трябва да се чете внимателно етикетът на продукта. В съдържанието следва да има поне 3 г фибри и не повече от 10 г захар за една порция. 
 
3. Замразени плодове 
Като цяло замразените плодове са също толкова полезни, колкото и пресните, но е важно да се има предвид, че някои производители добавят захар към тях, което значително повишава калориите. В този случай отново следва да се обърне внимание на съдържанието на продукта - не бива да има нищо друго освен плода. 
 
4. Сирене
Сиренето е чудесен източник на калций и протеин, но също така е и богато на калории. Така например в количеството от 30 г сирене чедър се съдържат 113 калории и 9 г мазнини, 6 от които са наситени. 
 
Препоръчително е да се намалят порциите, вместо да се посяга към нискомаслените сирена. Една по-малка порция пълномаслено сирене е далеч по-удовлетворяваща, а и вкусът е по-добър.

Админ 22:26
Ако в момента ви изгарят киселини, вместо към шкафа със содата за хляб, можете да посегнете към фруктиерата. Зрелите банани се смятат за алкална храна, която може възможно да потиснат киселините. Трябва да имате предвид обаче, че при 1% от страдащите от киселини при консумация на банани състоянието може да се влоши. Подобен ефект, със същата уговорка, имат и пъпешът и динята.

Никакви съмнение относно ползата срещу киселини не бива да имате от овесените ядки. Те не само засищат и поддържат енергията за дълго, но и предотвратяват образуването им. Кашата, която се получава в храносмилателния тракт, и слузта, която отделят овесените ядки имат свойството да „поглъщат“ киселините, с което неутрализират дразнещия им ефект.

При киселини експертите препоръчват редовно хапване на салати, но при условие да се избягват доматите и лукът – които напротив могат да предизвикат оплакването. Ако се консумира салата с тази цел, тя трябва да бъде възможно по-“чиста“ откъм добавки като  сосове, някои подправки, сирена и др. Салата може да се овкуси с мъничко олио, оцет или лимонов сок.

Към салатите и ястията може да добавяте спокойно и в повече свеж копър, целина и магданоз. Полезният ефект на копъра се дължи на неговото pH 6,9 (по-алкално е). Освен киселините копърът може да подобри храносмилателната функция и облекчи дискомфорта при подут корем – не случайно чаят от копър се дава на пеленачета с колики...

Целината е богата на вода, но отличен източник на полезни фибри и средство за потискане на излишния апетит. Магданозът пък спомага храносмилането, освен че се използва от времена и като билка при стомашни оплаквания.
[ads-post]

Въпреки че не е достатъчно популярен за насq  джинджифилът може да се окаже средството, което ни спасява от стомашни неразположения. Този корен действа противовъзпалително, укрепва имунитета и дори предотвратява стомашно-чревни разстройства заради храна или инфекции. Срещу киселини може да се прилага във всякакъв вариант – да се консумира настърган самостоятелно, добавен към салата или смути или към ястие и сладкиш.


Храна, от която не бива да се безпокоите при наличие на киселини, е пилешкото и пуешкото месо. Почти няма значение как е приготвено – варено, печено, задушено, важното е да не е пържено. Същото се отнася до рибата и морските деликатеси.

В хранителния режим при чести оплаквания от киселини е удачно да се включат и зелен фасул, броколи, аспержи, карфиол. Подходящи са повечето зелени и коренови зеленчуци.

Други храни подходящи при хорас с киселини са булгур, ориз, особено кафяв, кускус и грис. От полза са съдържащите сложни въглехидрати.

MARI THEMES

n
Предоставено от Blogger.